Nasza diecezja ma nowego biskupa!


Biskup Zbigniew Zieliński
Urodził się 14 stycznia 1965 r. w Gdańsku, w pomorskiej gdańskiej rodzinie Ruperta i Teresy z domu Karczewskiej. Wraz z rodzicami i dwiema siostrami: śp. Małgorzatą i Bożeną dzieciństwo i młodość spędził w Gdańsku–Wrzeszczu. Został ochrzczony 7 lutego 1965 r. w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Gdańsku–Brętowie (szafarz ks. Adam Biernat), bierzmowany 23 kwietnia 1980 r. przez bpa Kazimierza Kluza biskupa pomocniczego Diecezji Gdańskiej. W latach 1972–1980 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 39 im. Wojska Polskiego w Gdańsku–Wrzeszczu. W roku 1980 rozpoczął, a w roku 1985 ukończył egzaminem maturalnym oraz obroną pracy dyplomowej gdańskie CONRADINUM – Technikum Budowy Okrętów. W latach 1985–1991 studiował filozofię i teologię w Gdańskim Seminarium Duchownym. Naukę w seminarium ukończył obroną pracy magisterskiej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu z teologii dogmatycznej napisanej pod kierunkiem ks. dr. Jerzego Zaremby na temat: „Teologia wyzwolenia jako próba połączenia protestanckiej hermeneutyki biblijnej oraz marksistowskiej teorii dziejów”. W latach 1987–1993 świadczył pomoc najpierw jako kleryk, a potem jako kapłan w pallotyńskim domu opieki społecznej dla osób upośledzonych w Gdańsku. W roku duszpasterskim 1990/91 odbył praktykę duszpasterską w Areszcie Śledczym w Gdańsku, a w latach 1991–1993 pełnił funkcję kapelana Zakładu Karnego w Gdańsku–Przeróbce.
    18 maja 1991 r. w Konkatedralnej Bazylice Mariackiej w Gdańsku przyjął święcenia kapłańskie z rąk gdańskiego ordynariusza Biskupa Tadeusza Gocłowskiego. Pierwszą placówką, do której został skierowany była parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku–Dolnym Mieście (1991–1999), gdzie był wikariuszem oraz katechetą w szkołach podstawowych nr 6 i 61, a od 1993 r. w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Obrońców Helu. W 1995 r. podjął studia na Akademii Teologii Katolickiej na Wydziale Kościelnych Nauk Historycznych i społecznych na kierunku Politologia i Nauki Społeczne. W 2004 r. obronił pracę doktorską z socjologii, pisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Henryka Skorowskiego nt. „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 roku”.
    W latach 2004–2007 był proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Sopocie i dziekanem Dekanatu Sopot. Od 9 grudnia 2007 r. był proboszczem Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku–Oliwie i dziekanem Dekanatu Gdańsk–Oliwa. 26 września 2015 r. Ojciec święty Franciszek mianował ks. prał. Zbigniewa Zielińskiego biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Medeli. Święcenia biskupie przyjął 24 października 2015 roku w archikatedrze oliwskiej. 10 marca 2022 r. został powołany przez papieża Franciszka do posługi biskupa koadiutora koszalińsko-kołobrzeskiego, 2 kwietnia 2022 r. odbyła się liturgiczna inauguracja w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 2 lutego 2023 r. w koszalińskiej katedrze odczytano komunikat Nuncjatury Apostolskiej, ogłaszający bp. Zbigniewa Zielińskiego 6. biskupem koszalińsko-kołobrzes-kim. Ingres do koszalińskiej katedry odbył się 4.03.2023 roku. [info]

Zawołanie biskupie: Ut unum sint oznacza: „Aby byli jedno”(J 17,21).


Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego
do koszalińskiej katedry


Uroczysty ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do katedry pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie odbył się 4 marca 2023 roku po jego blisko rocznej posłudze w tej diecezji w funkcji koadiutora. To historyczne wydarzenie poprzedziła o godz. 11 procesja z pobliskiego kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP. Wzięło w niej udział blisko trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i prymas Polski, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Licznie obecni byli duchowni katoliccy i innych denominacji chrześcijańskich, osoby konsekrowane i świeckie. Na ingres przybyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, służby mundurowe.
    Eucharystię rozpoczął symboliczny i najważniejszy moment ingresu, czyli przekazanie nowemu biskupowi diecezjalnemu pastorału przez jego poprzednika – biskupa seniora Edwarda Dajczaka oraz nuncjusza apostolskiego. Poprzedziło go odczytanie papieskiej bulli nominacyjnej z dnia 10 marca 2022 r. Ojciec Święty napisał w niej między innymi, że Zbigniew Zieliński jeszcze jako biskup pomocniczy w Gdańsku okazał się „ozdobiony odpowiednimi zdolnościami, umiejętnością pełnienia wielorakich dzieł i zdrową nauką”. Franciszek zapewnił także o swojej modlitwie „aby Pan Bóg, tchnieniem Ducha Świętego, zechciał tak zjednoczyć lud diecezji z jego Biskupem w pełnieniu Jego dzieł, aby tenże lud stawał się coraz bardziej i bardziej jednym sercem i jedną duszą, to znaczy jednym ciałem w Chrystusie”.Znaczące jest, że nowy, szósty już w historii młodej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej biskup, otrzymał pastorał jej pierwszego zwierzchnika – kard. nom. Ignacego Jeża.
    Kolejnym ważnym gestem – podjętym przez nuncjusza – było poprowadzenie nowego biskupa diecezjalnego na jego katedrę. Wówczas podczas tzw. homagium poszczególne stany Kościoła wyraziły nowemu biskupowi cześć i posłuszeństwo poprzez gest podejścia przed niego i symboliczny uścisk. W ten sposób została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Na zakończenie liturgii w katedrze koszalińskiej odbyły się przemówienia uczestników ingresu, m.in. nuncjusza apostolskiego, reprezentanta Prezydenta RP, przewodniczącego KEP, przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu, ustępującego bp. Edwarda Dajczaka oraz Prezydenta Koszalina.
    Oprawę muzyczną zapewniła wydarzeniu w katedrze diakonia muzyczna Ruchu Światło-Życie. [info]


W obiektywie

Fot. DKK i GKK [info]