XXIII Walne Zgromadzenie
Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES


Toruń, 5-7 września 2017 r.
Przez trzy dni przedstawiciele bibliotek kościelnych z całej Polski, wśród nich również z Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, obradowali w Toruniu na zaproszenie ks. dr. Bogusława Dygdały, dyrektora Biblioteki Diecezjalnej. Wzięło w nim udział pięćdziesięciu ośmiu przedstawicieli trzydziestu sześciu bibliotek kościelnych w Polsce, bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Federacji FIDES – i zaproszeni goście.
   Ks. Jerzy Witczak przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu za miniony rok, natomiast ks. Wacław Umiński odczytał sprawozdanie skarbnika. Przewodniczący przekazał uchwałę Zarządu o przyjęciu do Federacji Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, której przedstawicielem jest kierownik biblioteki mgr Katarzyna Burnicka. Natomiast w związku ze zmianą statusu Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Prowincji św. Franciszka z Asyżu we Wronkach członkiem Federacji została w to miejsce jej biblioteka nadrzędna – Biblioteka Główna Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów w Polsce z siedzibą w Poznaniu.
   W dalszej części obrad Bogumiła Warząchowska przedstawiła sprawy „Fides. Biuletynu Bibliotek Kościelnych”. Wręczyła również egzemplarze autorskie tym osobom, które napisały artykuły i inne teksty do dwóch najnowszych numerów. Bogumiła Warząchowska poinformowała o pozyskaniu dwóch recenzentów zagranicznych i zachęcała do publikowania w czasopiśmie artykułów i materiałów o działalności bibliotek.
   Katarzyna Materska i o. Grzegorz Filipiuk OFMCap wprowadzili w problematykę zmian zapisów znajdujących się w dotychczasowym Statucie Federacji. Praca nad zmianami w Statucie była odpowiedzią na postulaty przedstawiane podczas XXII Walnego Zgromadzenia oraz sugestie przesłane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie tej części obrad przewodniczący Zarządu zapowiedział, że następnego dnia zostaną przedstawione szczegółowe zmiany i przeprowadzone głosowania nad zmianami Statutu.
   Drugą sesję, którą wypełniła konferencja w auli Biblioteki Diecezjalnej, rozpoczął przewodniczący Walnego Zgromadzenia, ks. dr Bogusław Dygdała. Przywitał wszystkich prelegentów, gości i uczestników, a następnie powierzył prowadzenie sesji dr. hab. Katarzynie Materskiej, prof. UKSW. Konferencję rozpoczęła prof. dr hab. Ewa Głowacka, dyrektor Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii UMK w Toruniu, która przedstawiła wykład: Kultura oceny w bibliotekach. Z kolei dr Natalia Pamuła-Cieślak z tego samego instytutu wystąpiła z referatem Ukryty Internet. Następnie dr Joanna Zoń z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przedstawiła wykład Narzędzia w chmurze – wykorzystanie w bibliotece. Natomiast dr Bartłomiej Kaczorowski, kierownik Pracowni Deskryptorów Biblioteki Narodowej, przedstawił referat Opracowanie publikacji z zakresu religii z zastosowaniem Deskryptorów Biblioteki Narodowej.
   W popołudniowej sesji ks. Jerzy Witczak ogłosił otwarcie obrad Walnego Zgromadzenia Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES w drugim terminie i powierzył ich prowadzenie dr. Bogumile Warząchowskiej. Ks. Tomasz Garwoliński, sekretarz Zarządu, sprawdził obecność i wręczył mandaty osobom uprawnionym do głosowania. Obecnych było trzydzieści sześć osób uprawnionych do głosowania. Katarzyna Materska i o. Grzegorz Filipiuk zaprezentowali zmiany poszczególnych zapisów Statutu Federacji FIDES. Przyjęto zasadę głosowania nad zmianami poszczególnych rozdziałów, a następnie głosowanie nad przyjęciem nowej wersji Statutu Federacji. Najpierw zadecydowano o zwróceniu się do Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmiany nazwy: Federacja Bibliotek Kościelnych FIDES na: Federacja Bibliotek Kościelnych „Fides”. Zmiany w rozdziałach I-VI przyjęto jednogłośnie przy trzydziestu sześciu osobach uprawnionych do głosowania. Również uchwała o zmianach w Statucie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES została przyjęta jednogłośnie przy trzydziestu sześciu osobach uprawnionych do głosowania. Ks. Bogusław Dygdała przedstawił sprawozdanie Komisji Rewizyjnej, która wysunęła kilka uwag mających usprawnić funkcjonowanie Federacji, m.in. propozycję wysłania ankiety do bibliotek z zapytaniem o trudnościach, oczekiwaniach i postulatach w związku z przynależnością do FIDES. Komisja Rewizyjna zgłosiła wniosek o udzielenie Zarządowi absolutorium. Walne Zgromadzenie udzieliło Zarządowi absolutorium jednogłośnie przy trzydziestu sześciu osobach uprawnionych do głosowania. W wieczornej części obrad pani Katarzyna Mituś omówiła zmiany w formacie MARC21. Następnie ks. Jerzy Witczak przybliżył temat zaawansowanych funkcji programu Koha.
   Trzeci dzień XXIII Walnego Zgromadzenia rozpoczął się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Jerzego Witczaka. W dalszej części spotkania uczestnicy Walnego Zgromadzenia wysłuchali w auli Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu dwóch wystąpień pracowników Oddziału Zbiorów Specjalnych. Dr Marta Czyżak wygłosiła referat: Warsztat pracy przy średniowiecznych rękopisach, a dr Andrzej Mycio Opracowanie rękopisów nowożytnych. Następnie pracownicy bibliotek kościelnych zwiedzili bibliotekę uniwersytecką. Mieli okazję odwiedzić pracownię konserwacji rękopisów i starych druków oraz pracownię digitalizacji. Na zakończenie słowo do zebranych i do organizatorów wygłosił ks. Jerzy Witczak, który dokonał podsumowania obrad i ich zamknięcia.


W obiektywie

Fot. Centrum Dialogu - Biblioteka Diecezjalna w Toruniu