Wycieczka do Greifswaldu i Stralsundu


6 czerwca 2014 roku pracownice Biblioteki WSD i Archiwum DKK w Koszalinie, wraz z pracownikami Archiwum Państwowego w Koszalinie i ze słupskiego Oddziału AP, uczestniczyły w wycieczce do Greifswaldu i Stralsundu, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Koszalinie. Mieliśmy okazję płynąć promem w Świnoujściu, żeby dostać się na Uznam.
   Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Greifswaldu, który leży w północno-wschodniej części kraju związkowe- go Meklemburgia-Pomorze Przednie między dwiema największymi wyspami Rugią i Uznam, w przepięknych okolicach oferujących możliwość uprawiania sportów wodnych. Część grupy udała się do Landesarchiv Greifswald, gdzie znajdują się najstarsze dokumenty o Koszalinie, natomiast pozostali zwiedzali miasto.
   Nad miastem górują dumnie trzy imponujące wieże kościelne: katedra św. Mikołaja, kościół św. Jakuba i kościół Mariacki. Katedra pw. św. Mikołaja zalicza się wraz ze swoją wieżą o wysokości prawie 100 m do symboli miasta Greifswald. Ścieżki prowadzą przez historyczną starówkę wzdłuż rzeczki Ryck nad Zatokę Greifswaldzką aż do ruin klasztoru Eldena. Uznawane są za kolebkę miasta. Dzięki swoim licznym dobrze zachowanym budynkom z czerwonej cegły, Greifswald zalicza się dzisiaj do najbardziej znaczących miast na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. W Greifswaldzie chętni mogą stać się pielgrzymami podążając Bałtycko-Westfalskim Szlakiem św. Jakuba lub wędrując szlakiem szwedzkim. Decydującym wydarzeniem dla rozwoju miasta było oprócz członkostwa w Hanzie założenie uniwersytetu w 1456 roku. Jest to drugi najstarszy uniwersytet w północnej Europie, a po zajęciu Greifswaldu przez Szwedów był to także pierwszy szwedzki uniwersytet. Zwiedzaliśmy miasto i oczywiście rynek, przy którym był ratusz – pierwotnie gotycki, obecnie w barokowej formie, którą uzyskał w XVIII wieku.
   Kolejnym punktem zwiedzania był Stralsund. Jednak zanim dojechaliśmy do Stralsundu przejecha- liśmy najwyższym, ponad czterokilometrowy mostem łączącym wyspę Rugię z wybrzeżem Bałtyku. Nowy most na Rugię biegnie ponad cieśniną na wysokości miasta Stralsund wzdłuż istniejącego starego zwodzonego mostu drogowo-kolejowego.
   W Stralsundzie zwiedziliśmy miasto, m.in. Stary Rynek, przy którym jest kościół św. Mikołaja oraz ratusz – jako jeden z najważniejszych niesakralnych budowli północnoniemieckiego gotyku ceglanego, a także Dwór Artusa (w którym już w XIV wieku organizowano oficjalne przyjęcia i przyjmowano ważne osobistości), kamienica Wulflama, Commandantenhus (dawna siedziba dowódcy szwedzkiego garnizonu) oraz współczesny blok z wielkiej płyty – które wspólnie tworzą swoisty przekrój przez architektoniczną historię miasta. Spacerowaliśmy między przepięknymi kamieniczkami.
   Zobaczyliśmy również OZEANEUM, gdzie odbyliśmy fascynującą, podwodną podróż przez zimne morza północne: poczynając od Basenu Portowego w Stralsundzie, przez Morze Północne i Cieśniny Duńskie aż po otwarty Atlantyk i Morze Arktyczne. Zwiedzając OZEANEUM zapoznaliśmy się z różnorodnością ekosystemów Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Atlantyku. OZEANEUM posiada w sumie 39 akwariów o łącznej pojemności 6 mln litrów, a w nich około 7 tys. żywych okazów. Za utrzymanie optymalnych warunków życia, zgodnie z wymaganiami poszczególnych gatunków, odpowiadają kosztowne i skomplikowane urządzenia techniczne. Wysoką jakość wody gwarantują: biologiczne uzdatnianie wody, odpieniacz białek, urządzenia filtracyjne i odpowiednie, pozbawione tworzyw sztucznych instalacje. Akwarium „Otwarty Atlantyk” jest największym basenem w OZEANEUM, mieszczącym ponad dwa i pół miliona litrów słonej wody. Jego głębokość wynosi ponad 9 m, a powierzchnia ok. 300 m². Panoramiczna szyba waży 22 t i ma ponad 30 cm grubości. Pozostałe akwaria podwodnego szlaku mieszczą każdorazowo do 200 tys. litrów wody i mają od 2 do 4 m głębokości. Do tego dochodzą mniejsze zbiorniki o pojemności kilkuset litrów.
   Wycieczkę kończyliśmy wizytą i posiłkiem w Forcie Anioła w Świnoujściu – muzeum architektury militarnej. Zbudowany został w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV jako punkt artyleryjsko – obserwacyjny Twierdzy Świnoujście (stanowiły ją 4 forty). W trójkondygnacyjnej budowli parter obsadzała piechota z bronią ręczną a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. Armaty i amunicję transportowano do góry za pomocą lin przez owalne otwory w stropach. W czasach II wojny światowej przebudowany i wyposażony we wszystkie dostępne zdobycze techniki Fort Anioła (elektryczność, centralne ogrzewanie, radar, radiostacje, telegraf, telefon) pełnił rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie przejęty przez Rosjan fort do roku 1992 był punktem obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej. Obecnie obiekt jest remontowany i spełnia rolę nie tylko muzealną, ale stał się placówką kulturalną Świnoujścia. Tu można na żywo spotkać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką. Można też obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby. Nazwa fortu związana jest z jego kształtem, gdyż przypomina Zamek Świętego Anioła w Rzymie.


W obiektywie