Polsko-niemiecka konferencja w KBP


W dniach 22-24 września 2014 roku w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyła się polsko-niemiecka konferencja na temat Historia i współczesność książki. Miała ona na celu kontynuację nawiązanej wcześniej współpracy oraz przedstawienie bibliotekarzom z Niemiec działalności bibliotek publicznych w Koszalinie, Darłowie i Kołobrzegu. Niezwykle ważne jest przywrócenie pamięci o ludziach książki sprzed 1945 roku mieszkających w Koszalinie oraz włączenie okresu sprzed II wojny światowej do historii książki i koszalińskich bibliotek.
   Uczestnikami konferencji ze strony niemieckiej byli przedstawiciele bibliotek publicznych, naukowych i akademickich z Meklemburgii Pomorza Przedniego, zrzeszeni w Landesverband Mecklemburg-Vorpommern des Deutschen Biblioteksverbands (DBM MV). Stronę polską reprezentowali dyrektorzy bibliotek publicznych i akademickich skupieni w Zachodniopomorskim Porozumieniu Bibliotek (Koszalińska Biblioteka Publiczna, Książnica Pomorska w Szczecinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie oraz biblioteki: Akademii Morskiej, Akademii Sztuki, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Politechniki Koszalińskiej, Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie – ks. dr Tadeusz Ceynowa, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego).
   Podczas polsko-niemieckiego spotkania zaprezentowano m.in. referaty nt. stanu badań nad XVII-XVIII-wiecznym drukarstwem w Koszalinie oraz dotyczące nowoczesnego podejścia do udostępniania książek przez biblioteki województwa zachodniopomorskiego. Miasta partnerskie Koszalin i Neubrandenburg współpracują od 1974 roku. Po okresie intensywnego współdziałania trwającego do 1989 roku we wzajemnej współpracy nastąpiła krótka faza stagnacji, w ostatnich latach uległo ono ożywieniu. W 2013 roku miało miejsce uroczyste podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy między obiema stronami.

Zobacz więcej o konferencji
konferencja KBP1
konferencja KBP2


W obiektywie

Fot. KBP