Wspomnienie ks. Edwarda Sienkiewicza


3 listopada 2020 roku w szpitalu na covid-19 zmarł ks. Edward Sienkiewicz (w 58. roku życia i 31. roku kapłaństwa), profesor seminarium duchownego i Uniwersytetu Szczecińskiego, dobry przyjaciel i darczyńca biblioteki. Ogromna strata i smutek po Jego osobie pozostanie na zawsze. Jego pamięci został poświęcony tom 28 Studiów Koszalińsko-Kołobrzeskich (skkkoszalin.pl) wydany w 2021 r.
    Ks. Edward Sienkiewicz urodził się w 1962 w Kołobrzegu. Święcenia prezbiteratu przyjął w roku 1989. W 1997 r., po; ukończeniu studiów specjalistycznych z zakresu teologii dogmatycznej, obronił rozprawę doktorską w Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Pracował jako redaktor „Gościa Niedzielnego”, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie, duszpasterz środków społecznego przekazu i korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie oraz jako wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym i w Wyższym Instytucie Wiedzy Religijnej (od 1998 r. w Instytucie Teologicznym) w Koszalinie. Przez kilka lat był współpracownikiem Zakładu Teologii Fundamentalnej i Ekumenicznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2003 do 2013 roku był redaktorem naczelnym „Studiów Koszalińsko-Kołobrzeskich”. W roku 2004 został adiunktem w Katedrze Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, a w roku 2005 dyrektorem Instytutu Teologicznego i członkiem Rady Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W roku 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2008 zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Uniwersytecie Szczecińskim i kierownika Katedry Teologii Fundamentalnej na Wydziale Teologicznym. Od 30 września 2015 r. profesor nauk teologicznych, a od roku 2017 profesor zwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest autorem 14 monografii: Chrystus – sens dziejów narodu w polskiej refleksji wiary, Poznań 2003; Koncepcja „rewolucji wspólnotowej” w polskiej teologii uczestnictwa, Poznań 2003; Osoba ludzka w polskiej refleksji wiary, Ružomberk 2006; Utópia alebo tajomstwo? Na`dej podl`a Ernesta Blocha a Gabriela Marcela, Košice 2006; Już i jeszcze nie. Doczesny i eschatologiczny wymiar nadziei, Szczecin 2007; O odwagę patrzenia w przyszłość. Nadzieja według filozofów, Szczecin 2008; Nie lękaj się Europo, Szczecin 2010; Czy potrzebna jest polska teologia polityczna?, Szczecin 2011; Ateny i Jerozolima, Szczecin 2012; Wspólnota Kościoła, Szczecin 2013, Od wspólnoty do wspólnoty i od Paschy do Paschy, Szczecin 2014; Nowa ewangelizacja w ponowoczesnym świecie, Szczecin 2015; Miłosierdzie a sprawiedliwość, Szczecin 2017; Miłość, która odsłania się w miłosierdziu, Szczecin 2018. Redaktor kilku prac zbiorowych oraz autor wielu artykułów naukowych, a także prelegent i organizator wielu konferencji naukowych – krajowych i międzynarodowych.
    W swoich badaniach koncentruje się wokół zagadnień związanych z osobą ludzką, stanowiącą klucz do rozważań dotyczących zarówno samej osobowej struktury człowieka jak i jego podstawowych relacji do Boga, społeczności i świata wartości; szczególnie ludzkiej wolności oraz jej odniesienia do prawdy. Rozwija tzw. „teologię uczestnictwa”, jako szansę wypracowania wyczerpującej koncepcji osoby, zwłaszcza przez dowartościowanie w niej wymiaru społecznego człowieka, odnoszonego do tajemnicy Trójjedynego Boga, zasad płynących z Ewangelii Jezusa Chrystusa oraz nauki Soboru Watykańskiego II. Zajmuje się systematyczną refleksją wiary na temat Kościoła, uprawianą w kontekście communio, odróżnianej, ale nie separowanej od wymiaru struktur społecznych. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także problem zła i grzechu, analizowany na gruncie filozofii, w aspekcie religijnym i przede wszystkim w oparciu o podstawowe prawdy zawarte w Biblii. Poza tym problem pracy ludzkiej, którą ukazuje jako fundamentalny wyraz działania człowieka i realizacji osoby. Interesuje się również kwestiami epistemologicznymi; zagadnieniem prawdy obiektywnej w filozofii i teologii oraz filozoficzną i teologiczną koncepcją prawa w relacji do wolności i religijności człowieka. Prowadzi badania i wykłady na temat filozofii politycznej, poszerzając je o systematyczną refleksję teologiczną, koncentrującą się na klasycznym ujęciu polityki i struktur społecznych. [info]


W obiektywie

Fot. Biblioteka WSD i GKK